Holdturnering 2023 / 2024

Røde Stjerne 2.0 (M) ─ Elitedivisionen (Landsdækkende)


Holdkaptajn

9414 IM Jakob Rasmussen

Hjemmebane

Villa Copenhagen
Centralpostbygningen
Tietgensgade 35-39
1704 København V
Danmark

Klub

Røde Stjerne 2.0

Stamhold

Røde Stjerne 2.0 (M)

Individuelle resultater

Nr. Spiller Rating K V T +/-
1 9414 Jakob Rasmussen IM 1301,52 16 11 5 6
2 9743 Hans-Henrik Langsted 1156,79 9 6 3 3
3 2325 Jess Danielsen GM 1228,72 22 12 10 2
4 2791 Thomas Wærling Hansen GM 1161,58 18 10 8 2
5 6791 Benjamin Lund IM 1258,60 11 6 5 1
6 19486 Thomas Kristensen GM 1312,80 4 2 2 0
7 1078 Michael Larsen SGM 1323,52 2 1 1 0
8 19170 Hallur Jon Bluhme Sævarsson IM 1129,02 0 0 0 0
9 1339 Lasse Hjorth Madsen IM 1212,02 5 2 3 -1
10 6744 Steen Søndergaard 1022,65 5 2 3 -1
11 7 Steen Pawlik Mikkelsen SGM 1203,39 8 3 5 -2

Kampprogram

Torsdag d. 7. september 2023 kl. 19:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 2 – 2 Soirée Dansante
Lørdag d. 9. september 2023 kl. 11:00
Horsens 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Spillested: Vejle, 1. runde
Røde Stjerne 2.0 (M) 3 – 1 Team Casino Munkebjerg (O)
Spillested: Vejle, 2. runde
Torsdag d. 14. september 2023 kl. 19:00
Nemo 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 21. september 2023 kl. 19:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 2 – 2 Malmö Backgammonklubb
Torsdag d. 28. september 2023 kl. 19:00
Il Tempo Gigante (O) 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 12. oktober 2023 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 26. oktober 2023 kl. 19:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 3 – 1 Livingstone Backgammon
Lørdag d. 28. oktober 2023 kl. 11:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 2 – 2 Horsens
Spillested: København, 1. runde
Team Casino Munkebjerg (O) 3 – 1 Røde Stjerne 2.0 (M)
Spillested: København, 2. runde
Torsdag d. 2. november 2023 kl. 19:00
KBgK 4 – 0 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 9. november 2023 kl. 19:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 1 – 3 Absalon
Torsdag d. 16. november 2023 kl. 19:00
Lødigt 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 30. november 2023 kl. 19:00
Soirée Dansante 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 7. december 2023 kl. 19:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 2 – 2 Nemo
Torsdag d. 14. december 2023 kl. 19:00
Malmö Backgammonklubb 1 – 3 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 4. januar 2024 kl. 19:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 2 – 2 Il Tempo Gigante (O)
Torsdag d. 25. januar 2024 kl. 19:00
Livingstone Backgammon 1 – 3 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 1. februar 2024 kl. 19:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 2 – 2 KBgK
Torsdag d. 8. februar 2024 kl. 19:00
Absalon 0 – 4 Røde Stjerne 2.0 (M)
Lørdag d. 2. marts 2024 kl. 11:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 3 – 1 Lødigt
Spillested: 1. runde
Røde Stjerne 2.0 (M) 3 – 1 Roskilde BgK (O)
Spillested: 2. runde
Lørdag d. 23. marts 2024 kl. 11:00
Team Casino Munkebjerg (O) 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Spillested: Gentofte, 1. runde, 11:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 3 – 1 KBgK
Spillested: Gentofte, 2. runde, 15:00
Absalon 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Spillested: Gentofte, 3. runde, 19:00
DBgF.dk – Backgammon.dk – Dansk Backgammon Forbund