Holdturnering 2023 / 2024

Roskilde BgK (O) ─ Elitedivisionen (Landsdækkende)


Holdkaptajn

4880 Jacob Markussen

Hjemmebane

Pipers Hus
Frederiksborgvej 21
4000 Roskilde
31707913

Klub

Roskilde BgK

Stamhold

Roskilde BgK (O)

Individuelle resultater

Nr. Spiller Rating K V T +/-
1 4880 Jacob Markussen 1180,35 14 9 5 4
2 4413 Peter Lego Fursund IM 1184,64 15 8 7 1
3 11350 Klaus Rydeng 1193,81 13 7 6 1
4 1599 Peter Christiansen 1155,97 6 3 3 0
5 4825 Niels Bergendorff IM 1194,84 4 2 2 0
6 4840 Peer Seipelt 1070,38 7 3 4 -1
7 10 Erik Sørensen GM 1233,77 15 6 9 -3
8 14 Tommy Kean 1141,53 7 2 5 -3
9 127 Katrine Pawlik 1093,72 7 2 5 -3

Kampprogram

Lørdag d. 9. september 2023 kl. 11:00
Team Casino Munkebjerg (O) 2 – 2 Roskilde BgK (O)
Spillested: Vejle, 1. runde
Roskilde BgK (O) 3 – 1 Horsens
Spillested: Vejle, 2. runde
Torsdag d. 14. september 2023 kl. 19:00
Livingstone Backgammon 2 – 2 Roskilde BgK (O)
Torsdag d. 21. september 2023 kl. 19:00
KBgK 4 – 0 Roskilde BgK (O)
Torsdag d. 28. september 2023 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 2 – 2 Absalon
Torsdag d. 5. oktober 2023 kl. 19:00
Lødigt 2 – 2 Roskilde BgK (O)
Torsdag d. 12. oktober 2023 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 26. oktober 2023 kl. 19:00
Soirée Dansante 2 – 2 Roskilde BgK (O)
Lørdag d. 28. oktober 2023 kl. 11:00
Roskilde BgK (O) 2 – 2 Team Casino Munkebjerg (O)
Spillested: København, 1. runde
Horsens 0 – 4 Roskilde BgK (O)
Spillested: København, 2. runde
Torsdag d. 2. november 2023 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 0 – 4 Nemo
Torsdag d. 9. november 2023 kl. 19:00
Malmö Backgammonklubb 2 – 2 Roskilde BgK (O)
Torsdag d. 16. november 2023 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 1 – 3 Il Tempo Gigante (O)
Torsdag d. 7. december 2023 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 1 – 3 Livingstone Backgammon
Torsdag d. 14. december 2023 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 2 – 2 KBgK
Torsdag d. 4. januar 2024 kl. 19:00
Absalon 1 – 3 Roskilde BgK (O)
Torsdag d. 11. januar 2024 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 1 – 3 Lødigt
Torsdag d. 25. januar 2024 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 2 – 2 Soirée Dansante
Torsdag d. 1. februar 2024 kl. 19:00
Nemo 3 – 1 Roskilde BgK (O)
Torsdag d. 8. februar 2024 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 3 – 1 Malmö Backgammonklubb
Lørdag d. 2. marts 2024 kl. 11:00
Il Tempo Gigante (O) 0 – 4 Roskilde BgK (O)
Spillested: 1. runde
Røde Stjerne 2.0 (M) 3 – 1 Roskilde BgK (O)
Spillested: 2. runde
DBgF.dk – Backgammon.dk – Dansk Backgammon Forbund