Holdturnering 2023 / 2024

Absalon ─ Elitedivisionen (Landsdækkende)


Holdkaptajn

15 GM Klaus Switon

Hjemmebane

Folkehuset Absalon
Sønder Blvd. 73
1720 København V
Danmark
27201618

Klub

Absalon

Stamhold

Absalon

Individuelle resultater

Nr. Spiller Rating K V T +/-
1 2402 Karsten Bredahl SGM 1227,66 21 14 7 7
2 22776 Pia Jeppesen GM 1183,90 22 12 10 2
3 4004 Jakob Andersen IM 1161,77 3 2 1 1
4 9695 Thomas Myhr SGM 1239,00 22 11 11 0
5 13773 Vladimir Stokic 1117,18 9 4 5 -1
6 15 Klaus Switon GM 1218,29 16 7 9 -2
7 6495 Søren Haugaard IM 1108,12 7 1 6 -5

Kampprogram

Torsdag d. 7. september 2023 kl. 19:00
Absalon 1 – 3 Malmö Backgammonklubb
Torsdag d. 14. september 2023 kl. 19:00
Il Tempo Gigante (O) 1 – 3 Absalon
Torsdag d. 28. september 2023 kl. 19:00
Roskilde BgK (O) 2 – 2 Absalon
Torsdag d. 12. oktober 2023 kl. 19:00
KBgK 1 – 3 Absalon
Torsdag d. 26. oktober 2023 kl. 19:00
Absalon 1 – 3 KBgK
Søndag d. 29. oktober 2023 kl. 10:00
Absalon 1 – 3 Horsens
Spillested: København, 1. runde
Team Casino Munkebjerg (O) 1 – 3 Absalon
Spillested: København, 2. runde
Torsdag d. 2. november 2023 kl. 19:00
Absalon 3 – 1 Lødigt
Torsdag d. 9. november 2023 kl. 19:00
Røde Stjerne 2.0 (M) 1 – 3 Absalon
Torsdag d. 16. november 2023 kl. 19:00
Absalon 2 – 2 Soirée Dansante
Torsdag d. 23. november 2023 kl. 19:00
Nemo 0 – 4 Absalon
Torsdag d. 7. december 2023 kl. 19:00
Absalon 3 – 1 Il Tempo Gigante (O)
Torsdag d. 14. december 2023 kl. 19:00
Absalon 3 – 1 Livingstone Backgammon
Torsdag d. 4. januar 2024 kl. 19:00
Absalon 1 – 3 Roskilde BgK (O)
Torsdag d. 18. januar 2024 kl. 19:00
Soirée Dansante 1 – 3 Absalon
Lørdag d. 27. januar 2024 kl. 11:00
Horsens 1 – 3 Absalon
Spillested: Horsens, 1. runde
Absalon 1 – 3 Team Casino Munkebjerg (O)
Spillested: Horsens, 2. runde
Torsdag d. 1. februar 2024 kl. 19:00
Lødigt 2 – 2 Absalon
Torsdag d. 8. februar 2024 kl. 19:00
Absalon 0 – 4 Røde Stjerne 2.0 (M)
Torsdag d. 15. februar 2024 kl. 19:00
Malmö Backgammonklubb 1 – 3 Absalon
Lørdag d. 2. marts 2024 kl. 11:00
Livingstone Backgammon 4 – 0 Absalon
Spillested: 1. runde
Absalon 2 – 2 Nemo
Spillested: 2. runde
Lørdag d. 23. marts 2024 kl. 11:00
KBgK 3 – 1 Absalon
Spillested: Gentofte, 1. runde, 11:00
Absalon 1 – 3 Team Casino Munkebjerg (O)
Spillested: Gentofte, 2. runde, 15:00
Absalon 2 – 2 Røde Stjerne 2.0 (M)
Spillested: Gentofte, 3. runde, 19:00
DBgF.dk – Backgammon.dk – Dansk Backgammon Forbund